Fırçalama Ve Tarama

Yeni Nesil IRC ve mIRC Paylaşım Platformu

IRC Dünyasına Yenilik ve Eşsiz Bir Hizmet Amacıyla kurulmuş Bir Platformdur. Bütün Sunucu ve IRC Dünyasına Eşit Mesafede Olmak Temel İlkemizdir

Papatya

Elmas
Süpervisor
22 Tem 2023
4,493
326
83
Köpeklere firçalama ve tarama aliskanligi küçük yaslardan itibaren kazandirilmali hatta küçük dostunuz eve girdikten hemen sonra bu isleme baslamalisiniz ve bunu günlük programiniza koymalisiniz.
Yavru köpek ve kedinizi onun canini acitmayacak sekilde kibar ve yumusak hareketlerle ve derisini bir elinizle tutup diger elinizle firçalayiniz. her firçalama ve taramadan sonra onu ödüllendiriniz ki bu isin zevkli bir sey oldugunu anlasin. Bir süre sonra bu islem onun ekstra ilgi ve oyun haline gelecektir.
Uzun tüylü köpek cinsleri (collie,Alman kurt köpegi v.b.) günlük ve daha genis zamanda yapilan bakima ihtiyaç duyarlar. Her gün önce düz bir firça ile sonrada genis aralikli tarak ile tarayarak kürkü temiz ve düzenli hale getirin.


Kivircik tüylü köpekler içinde günlük tarama ve firçalama gereklidir. Ölü tüylerin uzaklastirilmasi gerekir.
Düz ve ipeksi özellikte olan örnegin yorkshire terrier gibi köpeklerinde günlük bakima ihtiyaçlari vardir. Bunlar için düz ve kaygan nitelikli firça kullaniniz, kürkü parlatmak için sik aralikli firçanizi ve son olarak ta genis aralikli taraginizi kullaniniz.

Kisa tüylü köpekler için (boxer,dalmation v.b) elimize giydigimiz lastik ve kauçuktan yapilmis firçalar ile bakimlari yapilmaktadir. Her irktan köpek kürkünün temiz ve düzenli görünmesi için düzenli firçalama ve bakima ihtiyaçlari vardir.

Taramaya genelde vücudun arka kismindan baslayarak ön tarafina dogru tarayiniz. Yüz koltuk alti ve kulak etrafini tararken hassas davraniniz. Köpeginizin kürk yapisina uygun firça ve tarak kullaniniz.
Eger tüyler bir birine dolasmis ve topaklanmis ise bu yüzeyi firçalamayin. Dolasan ve bir topak halini alan kisim üzerinde küçük bölümler halinde çalisin,topagin tümüne yapacaginiz bir çalisma size zorluk çikarabilir.
Dolasmis olan kismi önce ellerinizin yardimi ile açmaya çalisin sonra genis aralikli tarak ile tarayin. Köpeginizi taramak ve firçalamak için sakin ve rahat zamaninizi seçiniz. Genelde yürüyüs dönüsü ve enerjisini harcadiktan sonra daha sakin duracaktir.

Sakin durdugunda onu ödüllendirmeyi unutmayiniz. Tararken vücudunu kontrol edin deride tümoral olusumlar,kizariklik,lokal tüy dökülmesi, pire, kene gibi parazitler,batan yabaci cisim v.b gibi anormal bir olguyla karsilasirsaniz hemen Veteriner Hekiminize danisiniz.
Tüy bakimi dostlarimizin sagligi için çok önemli olmasina ragmen çogunlukla önemsenmemektedir. Rutin firçalama tarama islemleri ölü tüyleri ve derideki atik maddeleri uzaklastirir tüylerin birbirine dolasmasini ve topaklanmayi önler. Deriye dogru kan akimini da stimule ettiginden bu bakim petinizin tüylerinin daha saglikli ve parlak yapar.

Tarama ve firçalama önce tüylerin yatis yönünün tersinden baslayiniz sonra normal yatis yönüne göre tarayin ve tarama islemi yaklasik 15-20 dakika olmali tarama bittikten sonra nemli bir bez veya sünger ile üzerinde kalan killar temizlenmelidir bu islemler için kullanilan aletlerin temiz tutulmasi gerekir. Bazi köpek ve kedi tüyleri özel bakim ve ekipmana ihtiyaç duyarlar. Bunlarin bakimi için Veteriner Hekiminizden veya kuaförünüzden bilgi alabilirsiniz.
 

Yeni Nesil IRC ve mIRC Paylaşım Platformu

IRC Dünyasına Yenilik ve Eşsiz Bir Hizmet Amacıyla kurulmuş Bir Platformdur. Bütün Sunucu ve IRC Dünyasına Eşit Mesafede Olmak Temel İlkemizdir
Üst Alt